Cím: 8943 Csatár, Kossuth Lajos u. 1.
Telefon: 06-92/695-605
E-mail: csatar@tolna.net
Az 1970-es évek közepén országszerte alakultak pávakörök a népzenei hagyományok megőrzésére.
1976 őszén a csatári kultúrotthon vezetője, Pintér Károly felkereste Pungor Antal népzene kutatót, nyugalmazott gimnáziumi tanárt, hogy vállalja el a faluban megalakuló pávakör szakmai vezetését.
Akkoriban senkit nem kellett toborozni, mindenki szeretett volna a dalkör tagja lenni.
Az „Válickai berkes erdő” című dal volt az első, amit betanultak és közönség elé vittek. Aztán már meg sem álltak, hisz akkoriban rengeteg lehetőség volt a szereplésre.
Tóni bácsi közel 15 éven keresztül hóban, fagyban, télen-nyáron minden héten próbát tartott és vitte sikerről sikerre a csoportot.
A pávakör már megalakulása első éveiben is sok sikert ért el. Szinte az egész ország területét bejárták és mindenhonnan valamilyen díjjal tértek haza. Több nívódíjat és közönségdíjat kaptak különböző rendezvényeken.
Elnyerték Ajka város különdíját.
Kecskeméten, a népzenei fesztiválon több alkalommal is nagy sikerrel szerepeltek. Egyik évben innen jutottak tovább az országos gálaműsorba, amit Egerben rendeztek meg.
TV és rádió felvételeken is részt vettek. Ezáltal ez a kis zalai falu, Csatár országos hírnévre tett szert a népzenei mozgalom keretén belül.
Az elmúlt 10 évben a pávakör újabb díjakkal gazdagította a már meglévőket. Három alkalommal elnyerte a Kórusok Országos Tanácsa által meghirdetett minősítő versenyen a legmagasabb minősítést, az Aranypáva díjat.
A Vass Lajos Népzenei Szövetség országos minősítésén Ezüst illetve Arany Oklevéllel ismerték el az együttes munkáját. Ezeket a díjakat Pápai Jánossal érték el, aki 13 évig vezette a csoportot.
Pungor Tóni bácsi halála után több szakmai vezető is irányította a csoportot. Minden vezető arra törekedett, hogy a pávakör újabb és újabb sikereket érjen el, mint megyei, mint országos szinten.
A pávakör megalakulásának 5. évfordulóján helyi citerásokkal egészült ki az együttes. 1998-ig a citerások csak a pávakört kísérték muzsikájukkal. A 90-es évek végén vettek részt először citeratáborban, ezután már önállóan is szerepeltek és nem csak népzenével foglalkoznak. Modern zenét is feldolgoznak és sikerrel adják elő a citerákon.
Egyesület elnöke: Kovácsné Kucsera Ildikó
Művészeti vezető: Ifj. Horváth Károly